See blogi on osa Eesti Väitlusseltsi mõnda aega kestnud kapist väljatulemisest. Oleme 15 aastat koolitanud õpilasi ja täiskasvanuid argumenteerimise ja kriitilise mõtlemise teemadel ning selle ajaga on kogunenud arvestatav hulk kogemust. Tahame selle nüüd avalikkuse ette tuua, et sellest ka mingi kasu oleks. 

Sestap hakkame siin blogis analüüsima meie meelest häid ja halbu näiteid avalikest argumentidest. Ehk teisisõnu, kui keegi tuleb avalikkuse ette mingi erilise jamaga (demakoogiga), püüame sellele tähelepanu juhtida ja seletada, milles mõtte loogikaviga seisneb. Ja kui keegi põhjendab midagi eriti hästi, püüame ka sellele tähelepanu juhtida.

Kuidas blogisse satutakse? Peamiselt niimoodi, et keegi, ütleme näiteks mõni väitlusega seotud inimene loeb midagi lehest, kuuleb raadiost või näeb telekast. Ning saab nii pahaseks kasutatud viltuse loogika peale, et paneb selle ise siia kirja või saadab blogitiimile kirja ja meie paneme. 


Kolm mõtet lisame veel siia juurde.

Esiteks, me kindlasti ei jõua analüüsida tervet olemasolevat avaliku arutelu spektrit. Mis tähendab, et kindlasti on demakooke või häid argumente, mis meil kahe silma vahele jäävad. Et seda võimalikult vähe oleks, saate meid ka aidata. Kui näete midagi, mille koht teie arvates võiks olla siin blogis, andke meile teada näiteks meiliaadressil kajar.kase@debate.ee. 

Teiseks, me ei taha sellest blogist kujundada häbiposti. Vigast loogikat (demagoogiavõtteid) kasutame me kõik ning iseenesest ei tähenda vigane loogika veel seda, et terve argument oleks vale, seda pole lihtsalt piisavalt põhjendatud. 

Ja kolmandaks: meil ei ole kahjuks pakkuda tõe kriteeriumit. Ehk siis meie, ega ka keegi teine, ei saa kunagi öelda, et ühel poolele on valimisarutelus "õigus". Valimiseelne debatt käib (ideaalis vähemalt) selle üle, kelle pakutav plaan tulevikus kasulikum on. Tulevikku näha ei suuda me aga keegi. Seega ainus, mida igaüks saab teha, on süveneda ise argumentidesse ja toetada seda, kes teda ennast isiklikult veenab. Me tahame anda oma panuse sellesse, et poliitikud sellise otsuse tegemiseks võimalikult palju sisulist arutelu pakuksid. 
Eesti Väitlusseltsil on projekti "Märka argumenti!", mis algas 2009. aasta kohalike valimiste ajal. Selle käigus kogume siia veebilehele häid ja halbu näiteid (demakooke) poliitikute argumentatsioonipraktikast Tahad teada, mida me peame sisuliseks või sisutuks argumendiks? Vaata meie teooria lehte

Eesti Väitlusseltsi missioon on juurutada mõtteviisi, et ühiskondlikus dialoogis saab määravaks tugevam argument. 

Siin blogis toodud näiteid analüüsivad Eesti Väitlusseltsi pikema väitluskogemusega liikmed .
Tahad siia oma näidet lisada? Saada see meile koos viitega aadressile debate[ät]debate.ee.